środa, 20 Cze 2018
Jesteś tutaj: Home Fundacje i stowarzyszenia Nasza Gmina Somianka Zimowisko 2017
Zimowisko 2017 PDF Drukuj

Zimowisko 2017Ferie zimowe 2017 są już tylko wspomnieniem, pozostały nowe znajomości, masa zdjęć i tęsknota za tym co było. Beztroski czas harcy i swawoli z dala od domu, a najlepiej na zimowisku w przecudnym miejscu, czyli naszych polskich pięknych górach. Podążając za oczekiwaniami dzieciaków i młodzieży Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” zorganizowało 10-cio dniowe zimowisko w Zakopanem na Olczy dla 40 kolonistów z Gminy Somianka i Gminy Zatory. Wypoczynek zimowy w ramach promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej został dofinansowany ze środków Funduszu Składowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 700,00 zł na każdego uczestnika.

Prawie dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Zdrowo zakręceni”. Program kolonii przygotowany przez organizatorów był jednocześnie spełnianiem życzeń dzieciaków biorących w nich udział. Pogoda nam sprzyjała i dzięki temu na nartach i łyżwach tak wyczekiwanych przez wielu uczestników, mogliśmy poszusować na Harendzie i na stoku w Suchem. W kolejnych dniach wraz z Przewodnikiem Tatrzańskim wyruszyliśmy Aleją Przewodników Tatrzańskich: Kuźnice, Mała i Wielka Krokiew, następnie szlakiem na Rusinową Polanę i do Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach oraz Doliną Strążyską i ku Wodospadowi Siklawica.

Piękno naszych gór podziwialiśmy z różnej perspektywy. Kolejnym miłych przeżyciem i upajaniem się widokami był wjazd kolejką na Kasprowy Wierch i wejście na Beskid – 2012 m n.p.m. Popołudniami z radością korzystaliśmy z atrakcji w Aqua Parku w Zakopanem i na Termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Wskoczyliśmy w stroje kąpielowe i plusk do wody, super zakręcone zjeżdżalnie, dzika rzeka, jacuzzi i baseny termalne na dworze. Kiedy już nacieszyliśmy się wodą to spróbowaliśmy opanować sztukę grania w kręgle.

Będąc w górach obowiązkiem jest poznanie, wręcz dotknięcie kultury i tradycji górali z Podhala. Spacerując Krupówkami podziwialiśmy góralską zabudowę drewnianą i budowle w stylu zakopiańskim.

Kolejnym punktem docelowym tego zimowiska był Kraków i Kopalnia soli w Wieliczce. Pani przewodnik oprowadziła nas ulicami Krakowa, wskazując ważne miejsca tj. Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice czy Wawel przedstawiała historię i anegdoty z nimi związane. Blisko 800 schodów do pokonania mieliśmy, aby zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię i znaleźć się w Kopalni soli „Wieliczka”. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby to wszystko zobaczyliśmy. W połowie szlaku ujrzeliśmy dedykowaną św. Kindze cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Zwiedzanie zakończyliśmy w Muzeum Żup Krakowskich.

Popołudniami także nie można było się nudzić. Tematyka była bardzo różnorodna, m.in. rozwijanie i prezentacja umiejętności artystycznych pokaz mody EKO, plastycznych – karykatury, zdrowej rywalizacji – gry ruchowe „50”, Ninja, „Zamiana miejsc”. Zaangażowanie, kreatywność, spontaniczność i szczera radość kolonistów była tylko potwierdzeniem jak wyjątkowe dzieciaki były uczestnikami tego zimowiska.