czwartek, 21 Lut 2019
Jesteś tutaj: Home Gminny Ośrodek Kultury Historia Polski w nutach
Historia Polski w nutach PDF Drukuj

Historia Polski w nutachW Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej w Popowie Kościelnym  3 czerwca 2018r. odbyła się uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Uroczystą Mszę Świętą za Ojczyznę celebrował ks. Remigiusz Stacherski wraz z ks. Romanem Mosakowski. Natomiast po liturgii odbył się Koncert pieśni patriotycznych pt. „Historia Polski w nutach”.

Słowa utworu Marka Grechuty „Ojczyzna” -

Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:
czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,
miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił

Z tej historii wielkiej, dumnej,
z władzy mocnej i rozumnej
czerpiesz dzisiaj wiarę, w kraju dobry los
króla dzwon, co kraj przenika,
mowa Skargi, wzrok Stańczyka
przeszłość wielka wzniosła to Ojczyzna twa
to Ojczyzna twa
……

były podłożem do dalszej, pięknej i bardzo wzruszającej części artystycznej. Dzieci i młodzież ze szkół z naszej Gminy tj. SP z Jackowa Górnego, SP z Krąg, SP z Popowa Kościelnego, SP z Somianki, SP z Ulasku i SP z Woli Mystkowskiej z dumą i świadomie wyśpiewały słowa, ku czci tym, którzy walczyli o to piękno i wolność, którą my dziś bez granic się cieszymy. Żywy i barwny przekaz jaki wysłuchali uczestnicy uroczystości był jednocześnie apelem, abyśmy bronili tego co najlepsze i służyli Polsce celebrując Wolną Niepodległą Ojczyznę jaką jest Polska, Ojczyzna Moja, Twoja, Nasza.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i wzruszenia, natomiast dyrektorom i nauczycielom za przygotowanie dzieci i młodzieży.