wtorek, 18 Cze 2019
Jesteś tutaj: Home Fundacje i stowarzyszenia Nasza Gmina Somianka Kolonie Lato 2018
Kolonie Lato 2018 PDF Drukuj

Kolonie Lato 2018Wakacje, słońce, urokliwe widoki za oknem, beztroska… Pozostały tylko miłe wspomnienia na myśl o czasie spędzonym na koloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Nasza Gmina Somianka”. Podążając za oczekiwaniami dzieciaków i młodzieży z Gminy Somianka i Gminy Zatory Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” zorganizowało 11-sto dniowe kolonie nad morzem, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Miejscem docelowym była malownicza miejscowość, położona pomiędzy dwoma jeziorami Gardno i Łebsko, opodal morza, w pięknym lesie – Smołdziński Las. Wypoczynek letni w formie kolonii w 2018r. w ramach programu promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej został dofinansowany ze środków Funduszu Składowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750,00 zł na każdego uczestnika.

Prawie dwutygodniowy pobyt był bardzo intensywnym czasem. Program kolonii przygotowany przez organizatorów był jednocześnie spełnianiem życzeń dzieciaków biorących w nich udział. Mieszkając na terenie parku mieliśmy możliwość zapoznać się z regionem Słowińskiego Parku Narodowego z punktu widzenia turystyki i historii. W pierwszych dniach odwiedziliśmy Czołpino, byliśmy na ruchomych wydmach ("Polska Sahara"), spacerowaliśmy plażą aż do Latarni Morskiej Czołpino z 1875r. Wędrując pieszo po Słowińskim Paku Narodowym poznawaliśmy krajobraz, kulturę ludności oraz bogactwa natury, z daleka podziwialiśmy Górę Rowokół, parujące wzgórze diabła – opowieści Pani Przewodnik.

Będąc nad morzem i nie wstąpić do Trójmiasta. My odwiedziliśmy Gdańsk. Na dobry początek zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Następnie Pani Przewodnik oprowadziła nas po Starówce, podziwialiśmy architekturę miasta, wstąpiliśmy do Bazyliki Mariackiej.

Natomiast w Ustce spacerowaliśmy po malowniczym porcie i molo, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z Syrenką, odbyliśmy rejs pirackim statkiem i na koniec odwiedziliśmy Bunkry Blüchera, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach survivalowych (próba rozpalenia ogniska, pierwsza pomoc, przetrwanie w lesie).

Na tym nie kończą się nasze podróże, w kolejnych dniach zgłębialiśmy tajniki innych pomorskich miejscowości i ich atrakcje. W Słupsku odwiedziliśmy Park linowy „Leśny kot”, gdzie koloniści zmagali się z masą przeszkód oraz wysokością. W Nowęcinie koło Łeby byliśmy w Parku Dinozaurów, gdzie odbyliśmy fantastyczną przygodę, obcując z trójwymiarowymi gadami naturalnej wielkości. Odwiedziliśmy także wioskę indiańską, dom strachów, labirynt luster, strefę zabaw – zjeżdżalnie wodne, młyńskie koło, pole golfowe.

W Sarbsku w Sea Parku zwiedzaliśmy Oceanarium Prehistoryczne – świat podwodnych gadów żyjących miliony lat temu, Park makiet zwierząt morskich - makiety największych żyjących ryb i ssaków morskich, Park miniatur latarni morskich, Muzeum Marynistyczne oraz fokarium, w którym obejrzeliśmy pokaz wszechstronnie uzdolnionych fok uchatek kalifornijskich.

W drodze powrotnej zajechaliśmy do Aqua Parku w Redzie z prawdziwymi rekinami, które można zobaczyć na trzy sposoby - korzystając z unikatowej zjeżdżalni, pływając w głębokim basenie z przezroczystą ścianą oraz odwiedzając ogromne akwarium i z bliska podziwiać fascynujący świat morskich stworzeń.

Oprócz w/w wycieczek korzystaliśmy z kąpieli w morzu pod opieką ratownika, radosnego plażowania, rozgrywaliśmy mecze w piłkę siatkową oraz graliśmy w gry ruchowe tj. „50” – zmodyfikowane podchody, Ninja, „Zamiana miejsc”, „Ziemniak”, „Imigrant”. Uczestnicy czynnie brali udział w pogadankach i konkursach dotyczących profilaktyki zdrowotnej (m.in. konkurs „Czyścioch to ja”, tworzenie piramidy zdrowia, kalambury o tematyce „Lato, sport, zdrowie”).

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, poznawanie Pomorza i dzielenie się dobrym słowem i uśmiechem. Do następnych kolonii…