czwartek, 18 Lip 2019
Jesteś tutaj: Home Gminny Ośrodek Kultury XVIII Dzień Papieski
XVIII Dzień Papieski PDF Drukuj

XVIII Dzień Papieski„Promieniowanie ojcostwa” to hasło obchodzonego w niedziele 14 października XVIII Dnia Papieskiego. W tym roku uroczystość odbyła się w Kościele pw. św. Izydora w Woli Mystkowskiej. Parafianie i przybyli goście uczestniczyli we Mszy Św. sprawowanej przez ks. Tadeusza Suchtę.

Następnie część słowno-muzyczną zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Mystkowskiej. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: „Moje miasto Wadowice”, „Szedłem kiedyś inną drogą”, „Barka”, „Ojciec”, „Jest takie miejsce, jest taki kraj”, fr. „Habemus Papam”.

Tegoroczne hasło Dnia Papieskiego zostało zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża. „Promieniowanie ojcostwa” to tytuł dramatu Karola Wojtyły. Dopełnieniem są jeszcze 2 inne książki: „Wstańcie, chodźmy!” oraz „Pamięć i tożsamość”. Za wzór dla wszystkich powołanych do ojcostwa – w rodzinie, albo w kapłaństwie jest postawiony Św. Józef. Dowiadujemy się, jak ważną rolę odgrywa ojcostwo, które trzeba koniecznie dowartościowywać, zwłaszcza, gdy przeżywa wielki kryzys.

Hasło nawiązuje również do IV Przykazania Bożego – „Czcij ojca swego i matkę swoją”. Możemy tę homilię rozumieć jako konkretne wskazówki nadal aktualne w naszej Ojczyźnie. Św. Jan Paweł II przypomina nam, że Odkupienie dokonuje się najpierw przez rodzinę. Papież wskazując na kluczowe znaczenie rodziny zauważa: „Słowa czwartego przykazania skierowane są do dzieci, do synów i córek. Z równą siłą jednak odnoszą się do rodziców: „Pamiętaj, abyś prawdziwie zasługiwał na tę cześć. Bądź godny imienia ojca! Bądź godna imienia matki!”. Ale żeby dzieci mogły czcić swoich rodziców, muszą być uważane i przyjmowane jako dar Boga. Tak, każde dziecko jest darem Boga. Dar to trudny niekiedy do przyjęcia, ale zawsze dar bezcenny. Trzeba najpierw zmienić stosunek do dziecka poczętego. Nawet jeśli pojawiło się ono nieoczekiwanie – mówi się tak: „nieoczekiwanie” – nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia. (…) Podstawą prawdziwej miłości do dziecka jest autentyczna miłość między małżonkami, zaś podstawą miłości zarówno małżeńskiej, jak rodzicielskiej jest oparcie w Bogu, właśnie to Boże ojcostwo”.

Dzień Papieski jest po to, abyśmy mogli podziękować za św. Jana Pawła II. Jest dla nas zaproszeniem do sięgnięcia po wyżej wspomniane teksty Karola Wojtyły. Wczytując się w nie możemy głębiej zrozumieć wewnętrzne inspiracje, motywy, jakimi kierował się Papież Polak w swym życiu i działalności, jak pojmował świat.

Serdeczne podziękowania kierujemy do nauczycieli, którzy przygotowali część artystyczną: Pani Agnieszce Ślubowskiej, Pani Elżbiecie Kaczmarskiej i Pani Edycie Kwiatkowskiej oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej w Woli Mystkowskiej za zaangażowanie i piękny występ.