poniedziałek, 19 Lut 2018
Jesteś tutaj: Home Wybory
Wybory Samorząd 2018
Wyborco! Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców! PDF Drukuj

Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Wyjechałeś ze swojej miejscowości na studia lub do pracy? Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz!

Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.

Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co masz zrobić?

Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz.

Sprawdź już dziś w swoim urzędzie gminy czy jesteś w rejestrze wyborców!

Więcej informacji na stronie www.pkw.gov.pl oraz na kanałach Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego w serwisach społecznościowych.

Materiał filmowy PKW

 
Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym PDF Drukuj

Państwowa Komisję Wyborczą wraz z Krajowym Biurem Wyborczym zorganizowała II edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory” . Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Więcej…
 
Wybory samorządowe - zobacz filmy i dowiedz się więcej! PDF Drukuj

Wybory samorządowe - zobacz filmy i dowiedz się więcej!Państwowa Komisja Wyborcza przygotowała zestaw filmów, przybliżający najważniejsze aspekty wyborów samorządowych. Wyjaśnia, jak oddać ważny głos, jak głosy przeliczane są na mandaty i jak zgłaszać nieprawidłowości, które mogą się wydarzyć podczas aktu głosowania. Przypomina, jakie zadania mają samorządy oraz jak działa system informatyczny, wspierający organy wyborcze.

http://pkw.gov.pl/336_Wydarzenia/1/0/20781_Wybory_samorzadowe_-_zobacz_filmy_i_dowiedz_sie_wiecej