Jesteś tutaj: Home Projekty UE Zakończenie projektu "Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka"
Zakończenie projektu "Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka" PDF Drukuj

Zakończenie projektu "Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka"Gmina Somianka była jedną z pierwszych gmin w powiecie, która pozyskała fundusze unijne na założenie przedszkoli dla swoich najmłodszych mieszkańców. W ramach projektu „Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka” dzieciaki i ich rodzice przez trzy lata tj. od września 2010 roku do czerwca 2013 roku korzystali z bezpłatnej edukacji zarówno kierowanej do przedszkolaków jak i do ich rodziców. Powstały dwa punkty przedszkole „Słoneczko” w Somiance i „Biały Miś” w Nowych Wypychach, które w ramach projektu zostały przystosowane do korzystania przez dzieci, wyposażone w pomoce dydaktyczne i zabawki. Stworzono dwa czarodziejskie miejsca, pełne kolorów, postaci z bajek i uśmiechu, gdzie dziecko było najważniejsze, a wszystko i wszyscy byli dla dziecka.

W ramach projektu „Od super przedszkolaka do wzorowego uczniaka” od września 2010r. do czerwca 2013r. uczestniczyło 138 przedszkolaków (67 dziewczynek, 71 chłopców), którzy korzystali z zajęć sprawnościowo-ruchowych, muzycznych, plastycznych, zajęć z języka angielskiego i z logopedą. Natomiast rodzice super przedszkolaków czynnie uczestniczyli łącznie w 60 godzinach warsztatów z pedagogiem i psychologiem. Podczas tych spotkań zgłębiali wiedzę z różnych płaszczyzn dotyczących dziecka i jego funkcjonowania w otoczeniu, rodzinie i szkole. Dobro dziecko jest priorytetem i w związku z tym 6 nauczycieli w trakcie tych trzech lat uczestniczyło łącznie w 480 godzinach konsultacji metodologicznych, które na bieżąco pozwalały na analizowanie przypadków oraz usprawnianie działań związanych z wdrażaniem edukacji przedszkolnej oraz wyrównywaniem szans edukacyjnych dzieci z obszarów wiejskich.

Przez trzy lata pracowaliśmy wspólnie tj. dzieci, rodzice, nauczyciele, obsługa projektu aby uświadomić, a w efekcie końcowym pokazać jak ważna jest wczesna edukacja przedszkolna. Rezultaty naszych działań na bieżąco można było śledzić na stronie projektu www.super-przedszkolak.pl Postęp jaki poczyniły dzieci to krok milowy, z pączków rozwinęły się nam piękne kwiaty, rodzice nareszcie mogli spokojnie rozwijać się zawodowo wiedząc, że ich pociecha jest w miejscu bezpiecznym i przyjaznym. Otwartość, współpraca w grupie, zawiązywanie przyjaźni, wzajemna pomoc drugiemu dziecku to tylko nieliczne pozytywne dodatki, które zauważaliśmy na co dzień i które przeogromnie nas budowały.

Dziękujemy super przedszkolakom i super rodzicom za wspólną, bardzo motywującą, bogatą w doświadczenie, przepełnioną uśmiechem i szczerą radością drogę, którą razem wytyczaliśmy, aby pokazać, że dzieci z małych wiejskich miejscowości są wielcy umysłem, talentem i sercem.

Wójt Gminy Somianka, Pracownicy Biura Projektu i Nauczyciele