środa, 21 Sie 2019
Jesteś tutaj: Home Gminny Ośrodek Kultury Rodzinny Rajd Rowerowy – Droga ku Niepodległości
Rodzinny Rajd Rowerowy – Droga ku Niepodległości PDF Drukuj

Rodzinny Rajd Rowerowy – Droga ku NiepodległościGminny Ośrodek Kultury w Somiance zorganizował 22 września 2018 r. Rodzinny Rajd Rowerowy pod hasłem „Droga ku Niepodległości”, trasa rajdu liczyła 27 km. Ideą rajdu było przede wszystkim pokazanie i przybliżenie kilku miejsc pamięci na terenie Gminy Somianka, dodatkowo propagowanie zdrowego trybu życia, aktywność na świeżym powietrzu i rodzinne spędzanie wolnego czasu. W tym roku obchodzimy ważną dla Polaków rocznicę – 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Trasa rajdu była tak wyznaczona, aby podkreślić ważne, ciekawe i tym samym historyczne miejsca.

 

Pierwszym punktem wycieczki był Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Barcicach oraz pobliski cmentarz, przy którym zatrzymaliśmy się na dłużej, aby pomodlić się za pomordowanych żołnierzy AK oraz wysłuchać historycznych faktów, związanych z tym smutnym wydarzeniem, które przybliżył uczestnikom rajdu Pan Robert Rakowski - wnuk jednego z rozstrzelanych oraz zapalić symboliczny znicz.

Kolejnym punktem na trasie rajdu było Sanktuarium Matki Bożej Popowskiej, Matki nadziei w Popowie Kościelnym. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy parku „Świetlista Dąbrowa”, który został otwarty w 2018, w roku 450. rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki. Później udaliśmy się do Sanktuarium na krótką modlitwę oraz posłuchać informacji o powstaniu Kościoła i obrazie Matki Bożej Popowskiej, które przedstawił nam Ks. Proboszcz Remigiusz Stacherski. Następnie zeszliśmy do krypty, gdzie pochowani są fundatorzy Kościoła - Rodzina Skarżyńskich.

Ostatnim historycznym punktem na szlaku był pomnik w Suwinie, który powstał w hołdzie uczestnikom powstania oraz głaz kamienny, który upamiętnia żołnierzy AK Sybiraki. Uczciliśmy bohaterów krótką modlitwą i zapaliliśmy znicz.

Kilkugodzinny rajd zakończyliśmy ogniskiem, aby odpocząć po wyczerpującej trasie. Bogactwo krajobrazu, ciekawe i refleksyjne miejsca oraz historyczne fakty, które jeszcze bardziej przybliżyły nam bohaterów poległych za naszą Ojczyznę, na terenie naszej Gminy.