środa, 21 Sie 2019
Jesteś tutaj: Home Szkoły Podstawowe Wieści ze szkół Uroczysta sesja Rady Gminy Somianka
Uroczysta sesja Rady Gminy Somianka PDF Drukuj

Uroczysta sesja Rady Gminy Somianka100-lecie niepodległej Polski to okazja do podejmowania różnorodnych działań przypominających o tym historycznym wydarzeniu. W tym wyjątkowym, jubileuszowym roku, Wójt Gminy Somianka – pan Andrzej Żołyński, nie tylko organizuje liczne wydarzenia, promujące lokalne dziedzictwo w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości, ale i włącza, jak najwięcej mieszkańców naszej gminy, w uroczystości związane z jubileuszem. Bo czymże jest naród bez historii? Czym jest nasza „Mała Ojczyzna” bez pamięci o tych, dzięki którym ją mamy? Tylko tak kształtować możemy pewne wartości, sami dając przykład, sami czerpiąc z historii wzorce, oddając cześć tym, którzy niejednokrotnie swoim życiem przypłacili wolność Ojczyzny.

Na lekcję polskiej historii i patriotyzmu, pan Wójt zaprosił mieszkańców Gminy Somianka w gościnne progi Szkoły Podstawowej im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej. 26 października 2018 roku odbyła się Uroczysta Sesja Rady Gminy Somianka. Obradom sesji przewodniczył Krzysztof Rakowski – Przewodniczący Rady Gminy Somianka. Przywitał przybyłych na uroczystość gości, wśród których znaleźli się: radni, przedstawiciele władz lokalnych, kierownicy jednostek samorządowych, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkół, rodzice i mieszkańcy z terenu naszej gminy.

Honorowym gościem Uroczystej Sesji Rady Gminy Somianka był prof. dr hab. Janusz Odziemkowski, polski historyk, profesor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykład profesora pt. „Etos walki i czynu nigdy nie wygasły…” wprowadził w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 r. oraz ukazał siłę i odwagę narodu polskiego w walce o wolność. Dotyczył m.in. tego, jak w XIX wieku, w społeczeństwie polskim, żyjącym w trzech zaborach, pozbawionym własnego państwa, poddanym olbrzymiej presji wynaradawiania, stale obecny był etos walki o niepodległość.

Zwieńczeniem wydarzenia był koncert pt. „Niepodległej ballady i pieśni” w wykonaniu artystów scen warszawskich: Arlety Lemańskiej, Patrycji Florczak i Wojciecha Bardowskiego, Koncert poprowadził Andrzej Zbyszyński. Artyści wykonali wiele pieśni patriotycznych z różnych epok walki niepodległościowej Polski m.in. "Gdzie są chłopcy z tamtych lat", "Hubalowa legenda", "Już mi raz zabrali Wilno", „Wojenko, wojenko”. Publiczność była zachwycona koncertem, nagradzała artystów gromkimi brawami.

Na koniec niespodzianka dla wszystkich obecnych - pyszna, niepodległościowa grochówka i gorące kiełbaski. Atmosfera była wspaniała, ważna była radość i poczucie jedności osób zgromadzonych na uroczystości poświęconej Ojczyźnie i wolności, uroczystości symbolizującej miłość do Ojczyzny, walkę o wolność, wiarę i zwycięstwo. Zaproszeni Goście opuszczali szkołę z uśmiechem na twarzy i serdecznymi podziękowaniami.