sobota, 24 Sie 2019
Jesteś tutaj: Home Gminny Ośrodek Kultury 100-lecie Niepodległości
100-lecie Niepodległości PDF Drukuj

100-lecie Niepodległości11 listopada 1918r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata”. 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości świętowaliśmy w Gminie Somianka 11 listopada 2018r.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Somiance, którą celebrował ks. Wojciech Zyśk, proboszcza parafii i ks. Zbigniew Kierzkowski. Następnie wszyscy przeszli w biało - czerwonym korowodzie do Szkoły Podstawowej w Somiance, gdzie odbyła się część artystyczna przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkół w Somiance i Ulasku.

Licznie przybyłych na uroczystość przywitała dyrektor szkoły Agnieszka Augustynik, następnie Wójt Gminy Somianka – Andrzej Żołyński wygłosił słowo do obecnych, kończąc zaapelował – „Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym, takim, z którym będą się liczyć inne narody”.

Następnie uczniowie, w przygotowanym montażu słowno – muzycznym przedstawili trudną drogę do odzyskania niepodległości przez Polskę. Był to czas do przemyśleń, do zadumy o tych, co oddali życie za Ojczyznę. Tegoroczne obchody były szczególne, 100-lecie to sprawa bliska sercu każdego z Nas. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.

Na koniec wszyscy uroczycie odśpiewali hymn Polski i następnie zostali poczęstowani jubileuszowym tortem.

Wójtem Gminy Somianka dziękuje dyrekcji i uczniom SP w Somiance i w Ulasku oraz nauczycielom T.Nowosielskiej, A.Tomaszewskiej, M.Ruszczak i M.Jędrzejczak za przygotowanie części artystycznej, dyrektorom szkół i pocztom sztandarowym ze SP z Jackowa Górnego, SP z Krąg, SP z Woli Mystkowskiej i SP z Popowa Kościelnego oraz pocztom sztandarowym z OSP Barcice i Somianki.