środa, 21 Sie 2019
Jesteś tutaj: Home Fundacje i stowarzyszenia Nasza Gmina Somianka Ferie zimowe 2019 w górach
Ferie zimowe 2019 w górach PDF Drukuj

Ferie zimowe 2019 w górachFerie zimowe 2019 są już tylko wspomnieniem, pozostały nowe znajomości, masa zdjęć i tęsknota za tym co było. Beztroski czas harcy i swawoli z dala od domu, a najlepiej na zimowisku w przecudnym miejscu, czyli naszych polskich pięknych górach. Podążając za oczekiwaniami dzieciaków i młodzieży Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” zorganizowało 10-cio dniowe zimowisko w Zakopanem na Olczy dla 40 kolonistów z Gminy Somianka i Gminy Zatory. Wypoczynek zimowy w ramach promocji i profilaktyki zdrowotnej został dofinansowany ze środków Funduszu Składowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie 750,00 zł na każdego uczestnika.

 

Prawie dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Ruch + zdrowe nawyki = silny Ja”. Program zimowiska przygotowany przez organizatorów był jednocześnie spełnianiem życzeń dzieciaków biorących w nich udział. Pogoda nam sprzyjała i dzięki temu na nartach i łyżwach tak wyczekiwanych przez wielu uczestników, mogliśmy poszusować na stoku pod Nosalem oraz na lodowisku Harenda. W kolejnych dniach wraz z Przewodnikiem Tatrzańskim wyruszyliśmy Aleją Przewodników Tatrzańskich: Mała i Wielka Krokiew, następnie szlakiem na Rusinową Polanę i do Sanktuarium Matki Boskiej na Wiktorówkach oraz Doliną Strążyską i ku Wodospadowi Siklawica.

 

Piękno naszych gór podziwialiśmy z różnej perspektywy. Kolejnym miłych przeżyciem i upajaniem się widokami był wjazd późnym wieczorem kolejką na Gubałówkę, gdzie mogliśmy podziwiać Krainę Światła pełną iluminowanych rzeźb nawiązujących do podhalańskiej przyrody i tradycji. Południami z radością korzystaliśmy z atrakcji w Aqua Parku w Zakopanem i na Termach w Bukowinie Tatrzańskiej. Wskoczyliśmy w stroje kąpielowe i plusk do wody, super zakręcone zjeżdżalnie, dzika rzeka, jacuzzi i baseny termalne na dworze. Kiedy już nacieszyliśmy się wodą to spróbowaliśmy opanować sztukę grania w kręgle.

Będąc w górach obowiązkiem jest poznanie, wręcz dotknięcie kultury i tradycji górali z Podhala. Spacerując Krupówkami podziwialiśmy góralską zabudowę drewnianą i budowle w stylu zakopiańskim. Wieczorem odwiedziliśmy także Śnieżny Labirynt i Pałac - tajemnicze miejsce ze śniegu i lodu, pełne niesamowitych komnat z licznymi rzeźbami wykonanymi przez artystów z Podhala i Słowacji.

Kolejnym punktem docelowym tego zimowiska był Kraków i Kopalnia soli w Wieliczce. W Krakowie odwiedziliśmy dwie wystawy – pierwsza to zbudowane z ponad miliona klocki LEGO makiety przedstawiające wydarzenia z dziejów Polski i Polaków tj. bitwa pod Grunwaldem, obrona Westerplatte, osada w Biskupinie, krakowskie Sukiennice, a druga to Galeria Figur Stalowych, na której można było podziwiać kilkadziesiąt stalowych rzeźb, które w całości powstały z materiałów z recyklingu tj. imponujące luksusowe samochody, zwierzęta, bohaterów świata bajek, a nawet celebrytów "ze śrubek". Natomiast w Kopali soli w Wieliczce zwiedzaliśmy w dwóch grupach: trasę górniczą i turystyczną. Uczestnicy trasy turystycznej pokonali blisko 800 schodów, aby zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię i znaleźć się w Kopalni soli „Wieliczka”. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby to wszystko zobaczyli. W połowie szlaku zwiedzili dedykowaną św. Kindze cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Zwiedzanie zakończyli w Muzeum Żup Krakowskich. Druga grupa – uczestnicy trasy górniczej wyposażeni w roboczy strój, kask, lampa – ekwipunek godny górników, rozpoczęli przygodę od zjazdu najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym, szybem Regis. Nad wyprawą czuwał doświadczony przewodnik zwany przodowym, który każdemu uczestnikowi ekspedycji przydzielił górniczy zawód oraz zadanie do wykonania. Śleper samodzielnie mierzył poziom stężenia metanu, wyszukiwał i transportował sól, wyznaczał drogę i badał nieznane sobie komory. Uczestnicy poznali w praktyce codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji obrzędów.

Popołudniami także nie można było się nudzić. Tematyka była bardzo różnorodna, m.in. rozwijanie i prezentacja umiejętności artystycznych, plastycznych – robienie piniaty, karykatury, zdrowej rywalizacji – gry ruchowe „50”, Nindza, „Zamiana miejsc”. Zaangażowanie, kreatywność, spontaniczność i szczera radość kolonistów była tylko potwierdzeniem jak wyjątkowe dzieciaki były uczestnikami tego zimowiska.