Jesteś tutaj: Home Informacje i ogłoszenia Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Somiance
Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Somiance PDF Drukuj

Uwaga! Zmiany w dochodzie utraconym w świadczeniach rodzinnych i funduszu alimentacyjnym w związku z COVID-19

Katalog okoliczności uznawanych za utratę dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego został rozszerzony o obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu przeciwdziałania COVID-19.

Utratą dochodu będzie obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej –
w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i ustawy z dnia 7 września 2007 r. o świadczeniach z funduszu alimentacyjnego – zaistniałe z powodu przeciwdziałania COVID-19.

Utracie dochodu, wynikającej z obniżenia wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej (w tym do poziomu 0 zł),
z powodu przeciwdziałania COVID-19, podlega zarówno dochód z tzw. roku bazowego jak
i dochód uzyskany po tym roku. Pozostałe przepisy dotyczące utraty i uzyskania dochodu, wynikające z powyższych ustaw pozostają bez zmian.

Do wniosku, który jest składany w związku z obniżeniem wynagrodzenia z powodu przeciwdziałania COVID-19, należy dołączyć stosowny dokument, potwierdzający iż obniżenie wynagrodzenia nastąpiło z powodu przeciwdziałania COVID-19 oraz zawierający informację do jakiej kwoty nastąpiło obniżenie wynagrodzenia. np.
• Zaświadczenie o dochodzie netto od pracodawcy za miesiąc następujący po miesiącu obniżenia dochodu z adnotacja o dacie obniżenia etatu/wynagrodzenia wraz z uzasadnieniem z jakiego powodu powstało obniżenie dochodu.
• Oświadczenie pod odpowiedzialnością karną osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą o zmniejszeniu dochodów (data utraty dochodów wraz z uzasadnieniem)
Wyżej wymienione regulacje są uwzględniane przy ustalaniu prawa do:
– świadczeń rodzinnych, na okresy zasiłkowe: od dnia 01.11.2019 r. do dnia 30.10.2021 r.,
– świadczeń z funduszu alimentacyjnego na okresy świadczeniowe: od dnia 01.10.2019 r. do dnia 30.09.2021 r.
W razie wątpliwości proszę kontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Somiance w godzinach jego pracy pod numerem 29 74 188 79 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.