Jesteś tutaj: Home Turystyka i rekreacja Mapa przyrodnicza Gminy Somianka
Mapa przyrodnicza Gminy Somianka PDF Drukuj

Pasjonatów turystyki rowerowej, oraz pieszych wędrówek po atrakcyjnych przyrodniczo terenach położonych nad brzegami Bugu i Jeziora Zegrzyńskiego,  pragniemy zainteresować nowymi mapami turystycznymi siedmiu gmin leżących w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego, wydanymi dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w konkursie grantowym Lokalnej Grupy Działania Zalewu Zegrzyńskiego. Poniżej kilka słów o wartej odwiedzenia gminie Somianka

Somianka to typowa, mazowiecka gmina rolnicza położona nad Bugiem. To kraina Kurpi Białych, swą nazwę zapożyczający od Puszczy Białej, której nieliczne pozostałości można spotkać podczas rowerowych i pieszych wędrówek. Spotkać tu można charakterystyczne drewniane chałupy i przydrożne kapliczki, posłuchać zanikającej miejscowej gwary. Wybranie Somianki na rowerową wycieczkę to szczególnie atrakcyjna propozycja  dla pasjonatów przyrody i aktywnego wypoczynku nad wodą. Nic więc dziwnego, że znane dotąd jedynie stałym mieszkańcom i działkowiczom nadbużańskie miejscowościach: Somianka, Popowo, Barcice i Huta Podgórna są dzisiaj doskonałą bazą wypadową dla miłośników wędkowania i wypoczynku na łonie natury. Urozmaicona rzeźba terenu, wysokie skarpy, rozlewiska wielkiej rzeki i jej dopływów ,pola uprawne, łąki, pastwiska i i rozległe lasy nadają tym terenom niepowtarzalny charakter, czyniąc je niezwykle atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku. Cała gmina jest włączona w Zielone Płuca Polski, część jej obszaru wchodzi w skład Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto, o  jej teren zahaczają rozległe obszary objęte programem Natura 2000 :Puszcza Biała, Dolina Dolnego Bugu i Ostoja Nadbużańska.

Polecamy wycieczkę rowerową po Gminie Somianka jedną z pięciu tras przyrodniczych ukazujących piękno Krainy  Dolnego Bugu, Narwi i okolic Jeziora Zegrzyńskiego, wytyczonych z wykorzystaniem oznakowanych szlaków turystycznych PTTK.  Ze względu na swą długość (63 km.) dedykowana jest przede wszystkim wytrawnym rowerzystom.  Na trasie napotkamy pozostałości kultury kurpiowskiej, malownicze kapliczki, charakterystyczne kurpiowskie chaty, i zabytki sakralne. Szlak swój początek bierze w miejscowości Kania Polska ,a pierwszy odcinek wiedzie przez Ostoję Nadbużańską. Podziwiając krajobrazy pradoliny i rozlewisk, wypatrujemy czapli siwej i bobra europejskiego.
W Miejscowości Popowo Parcele  mijamy otoczony parkiem, klasycystyczny pałac , następnie neogotycki Kościół w Popowie Kościelnym, w Barcicach  znajduje się drewniany kościół z 1768 roku. Następnie trasa skręca  na północ w kierunku Somianki. Tu zwraca uwagę otoczony parkiem zabytkowy dwór na skarpie. Jeśli nie mamy własnego jednośladu, a kusi nas poznanie okolic tej miejscowości, warto trasę rozpocząć w miejscowej wypożyczalni rowerów.  Z Somianki leśnymi drogami wiodącymi przez obszary chronione Doliny Dolnego Bugu trafiamy do Kręgów, gdzie stoi kolejny XIX wieczny pałacyk i kierujemy się dalej na północ. Jadąc pomiędzy polami i pastwiskami  położonymi na wysoczyźnie międzyrzecza Bugu i Narwi, możemy spotkać kanię lub pustułkę. kolejne  wsie na szlaku Stare i Nowe Kozłowo, Wola Mystkowska, Nowe Wypychy ,  to tereny rolnicze urozmaicone niewielkimi zagajnikami, samotnymi lipami i malowniczymi mazowieckimi wierzbami.  Wśród łanów zbóż łatwo natknąć się na bażanta, kuropatwę lub krążącego nad polami jastrzębia.
W Starym Mystkowcu szlak kieruje nas na południe, po drodze  napotykamy pozostałości  zabytkowych założeń dworskich, spichlerze i kapliczki. W Suwinie wiatrak z 1880 roku a przed Wielęcinem zabytkową aleję klonów. Ostatni etap trasy to leśne dukty Puszczy Białej ostoi wielu gatunków zwierząt i ptaków.

Planując przyrodniczą wycieczkę do Krainy Dolnego Bugu koniecznie trzeba odwiedzić gminy leżące u ujścia rzeki do Narwi. Można do nich dotrzeć jadąc rowerem wzdłuż Bugu z Popowa Letnisko do wsi Cupel, gdzie podczas wakacji można skorzystać z przeprawy rowerowo – osobowej katamaranem Albatros do Serocka lub do Arciechowa nad Bugiem. (więcej na www.jeziorozegrzynskie.info).

Teren gminy Somianka jest zróżnicowanym obszarem pod względem przyrodniczym.  W większości to obszary chronionej przyrody NATURA 2000. Podczas rowerowych i pieszych wędrówek duktami leśnymi i zagajnikami, wśród łąk i uprawnych pół oraz brzegami Bugu spotkać można rozmaitość dziko żyjącego ptactwa, zwierzyny oraz rzadkich okazów roślin, gadów, płazów i ryb,  których wybrane gatunki prezentujemy w naszym wydawnictwie.

Tekst: Sandra Szumera

Marzec 2021

Pliki do pobrania

Górną część grafiki zajmują loga. Od lewej logo jeziorozegrzynskie.org niebieska żaglówka z literą