Jesteś tutaj: Home Gminny Ośrodek Kultury Dożynki Gminno-Parafialne 2021
Dożynki Gminno-Parafialne 2021 PDF Drukuj

"Dziękujemy za nasz chleb powszedni. Dziękujemy tym, którzy sieją ziarno, uprawiają ziemię i gospodarzą, a dzisiaj niosą nam wszystkim plon…"

W naszej gminie w zeszłą niedzielę 22.08.2021r. w Somiance odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne, w których licznie uczestniczyli mieszkańcy gminy oraz goście. Wydarzenie było współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą celebrował proboszcz: ks. kan. Wojciech Zyśk i ks. Marek Grzech. Następnie barwny korowód dożynkowy poprowadzony przez starostów dożynek: Katarzynę Świercz i Rafała Romanowicza, Wójta Gminy Somianka – Andrzeja Żołyńskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Somianka – Krzysztofa Rakowskiego, ubogacony muzycznie przez Panie z KGW w Kręgach, KGW w Nowych Wypychach i KGW w Somiance-Parcele przy akompaniamencie Państwa Agnieszki i Krzysztofa Ślubowskich, przeszedł na plac za Urzędem Gminy w Somiance gdzie nastąpił obrzęd dzielenia chleba. Starostowie dożynek przekazali gospodarzowi gminy – Andrzejowi Żołyńskiemu bochen chleba z tegorocznego zboża i następnie tym chlebem dzielono się z mieszkańcami gminy i gośćmi obecnymi na uroczystości.

W uroczystości dziękczynienia za tegoroczne rolnicze plony brali również udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych m. in.: Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie – Joanna Bala, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Warszawie – Kamila Mokrzycka, Kierownik KRUS w Wyszkowie - Iwona Wyszyńska, Przewodniczący Rady Powiatu Wyszkowskiego - Waldemar Sobczak, Radni Powiatu Wyszkowskiego – Wojciech Kozon i Tadeusz Kuchta i inni przedstawiciele jednostek rządowych, powiatowych i gminnych oraz lokalni przedsiębiorcy.

Nagrody największym dostawcom mleka przyznała firma Mleks. Otrzymali je: Anna Sobierańska z Nowych Płud, Sylwester Kuchta z Jasieńca i Marcin Rakowski z Barcic.

W konkursie - „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” wszystkie sołectwa otrzymały równorzędną nagrodę, a byli to przedstawiciele sołectw z miejscowości Somianka, Somianka-Parcele, Barcice, Jasieniec, Skorki, Nowe Wypychy, Wólka Somiankowska, Kręgi i Stary Mystkówiec. Na Dożynkach Powiatowo-Gminnych w Zabrodziu naszą gminę reprezentować będzie sołectwo Somianka-Parcele. Dodatkowo nagrody przyznali sponsorzy P.U.H. "Eltrans" Janusz Leszek Kmoch sołectwu Somianka-Parcele oraz Usługi Transportowe Grzegorz Jeż sołectwu Somianka.

Do konkursu „Ciasto z przepisów babuni” zgłoszono 16 wyrobów. I miejsce zajęła Katarzyna Staśkiewicz – pączki, II Bożena Reniewicz – pijana śliwka, III Agnieszka Przygodzka – szarlotka. Wyróżnienia otrzymały: Bogusława Mikołajczyk, Marzena Zaborowska, Żaneta Rogulska, Elżbieta Kuchta, Beata Rakowska, Halina Skoczeń, Justyna Kuchta, Ewa Bednarska, Milena Bednarska, Anita Reniewicz, Sylwia Staśkiewicz, Barbara Suchecka, Ela Kentla. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe.

W konkursie „Najlepsza nalewka tradycyjna” rywalizowało 22 osób. Zwyciężyła nalewka pigwowe carpaccio Pawła Mikołajczyka, II miejsce zajęła nalewka żony sołtysa Aliny Garbacz, III miejsce brzoskwiniowe niebo Katarzyny Rakowskiej. Wyróżnienia otrzymali: Marzena Zaborowska, Łukasz Zaborowski, Justyna Gałązka, Bogusława Lewandowska, Monika Lewandowska, Żaneta Rogulska, Ewelina Śliwka, Bożena Deptuła, Iwona Piątek, Paweł Zalewski, Iwona Wróbel, Iwona Gołdys, Dorota Kuchta, Anita Reniewicz, Bartosz Kuchta, Halina Skoczeń, Agnieszka Przygodzka, Michał Suchecki, Anna Masiak. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie otrzymały nagrody rzeczowe.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna. Przybyli goście i mieszkańcy Gminy Somianka oraz pozostali uczestnicy naszej imprezy bawili się przy rytmach muzyki disco na koncertach takich zespołów jak: Diadem, Matteo, Bedi, Golden Eye oraz gwiazdy wieczoru – Loverboy.

Wójt Gminy Somianka Andrzej Żołyński dziękuje za wsparcie w organizacji dożynek:

 • Ks. kan. Wojciech Zyśk – proboszczowi Parafii pw. św. Stanisława BM w Barcicach z siedzibą w Somiance
 • Rada Gminy Somianka
 • Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej
 • Państwo Henryka i Andrzej Rucińscy – Zakłady Mięsne Somianka
 • Państwo Maria i Wiesław Bartosiak - Ubojnia Zwierząt BARTEK
 • Państwo Agnieszka i Andrzej Kuklińscy
 • Waldemar i Sławomir Brejnak
 • Pani Justyna Jenoch
 • Pani Anna Puchalska
 • Pani Barbara Polak
 • Pan Jarosław Kalinowski
 • Państwo Grażyna i Józef Staśkiewicz
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Barcicach
 • Państwo Katarzyna i Paweł Świercz
 • Państwo Dorota i Robert Kruza
 • Państwo Dorota i Tomasz Stańczak
 • Pan Tomasz Bernatowicz
 • Pani Natalia Ciach
 • Drogi i Mosty Jan Kaczmarczyk
 • Państwo Katarzyna i Dariusz Kamińscy
 • Państwo Justyna i Piotr Gałązka
 • Pani Anna Czyż
 • Państwo Magdalena i Rafał Romanowicz
 • Pan Tadeusz Kuchta
 • Pan Grzegorz Jeż
 • Państwo Ewa i Sławomir Łach
 • Pani Joanna Gierek
 • Pan Michał Dąbrowski
 • Pan Marcin Podolak
 • Pani Grażyna Jeż
 • Pan Konrad Krystman
 • Pani Marta Puchalska
 • Pan Wojciech Kozon
 • Państwo Ewa i Witold Kuchta
 • Pani Marta Borek Mary Kay
 • Pani Beata Wiśniewska Oriflame
 • Pan Tomasz Gargała
 • Pan Paweł Gargała

Na zdjęciu są starostowie dożynek przed kościołem Katarzyna Świercz i Rafał Romanowicz oraz dzieci Michelle Podolak i Piotr Świercz, ubrani są w stroje ludowe kurpiowskie Puszczy Białej.

Na zdjęciu Wójt Gminy Somianka czytający pierwsze czytanie z ambony do zgromadzonych w kościele gości

Na zdjęciu Dyrektor GOK w Somiance czytająca drugie czytanie z ambony do zgromadzonych w kościele gości.

Na zdjęciu przekazanie darów chleba, kwiatów i ziół, miodu, kosza owoców, wody święconej, komunikantów

Na zdjęciu uroczyste przejście korowodu dożynkowego z kościoła na miejsce imprezy

Na zdjęciu uroczyste przekazanie chleba przez starostów na ręce Pana Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy

Na zdjęciu dzielenie się chlebem przez starostę dożynek z przybyłymi gośćmi

Na zdjęciu KGW z Krąg, Nowych Wypych i Somianki-Parcele śpiewające pieśni dożynkowe na scenie

Na zdjęciu przyznanie nagród największym dostawcom mleka z gminy Somianka przyznane przez firmę Mleks

Na zdjęciu nagrodzone i wyróżnione osoby w konkursie „Ciasto z przepisów babuni”

Na zdjęciu nagrodzone i wyróżnione osoby w konkursie „Najlepsza nalewka tradycyjna”

Na zdjęciu zespół disco polo Diadem, wykonujący jeden ze swoich utworów

Na zdjęciu zespół MATTEO zabawiający zgromadzonych ludzi swoją muzyką

Na zdjęciu osoby tańczące przed sceną

Na zdjęciu zespół Bedi, wykonujący muzykę disco polo

Na zdjęciu gwiazda wieczoru zespół Loverboy

Na zdjęciu ostatni koncert na pierwszym planie osoby bawiące się przed sceną, a na scenie zespół Golden Eye